Architekti Zdeněk Rychtařík a Jiří Smolík (Vyšehrad atelier) získali jednu ze čtyř prvních cen v jedenáctém ročníku mezinárodní architektonické přehlídky zaměřené na inovační řešení interiérů – Contractworld.award 2011. Prestižní soutěže se zúčastnilo 525 ateliérů z 34 zemí světa. Ceny byly předány 15. ledna 2011 v Hannoveru.


Češi uspěli v kategorii „Změna užití objektu / Konverze“, která se zaměřuje na úpravy staveb, přestavby a rekonstrukce stávajících budov pro nové účely prostřednictvím nových progresivních návrhů řešení. Vítězi mezi dalšími 79 účastníky se stali díky řešení atria D, které v roce 2009 dokončili na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Původně nevyužívaný hospodářský dvůr byl tehdy transformován na multifunkční učební prostor, kteří sami autoři nazvali „továrnou na nápady“. Koncepci rekonstrukce ocenila také odborná porota ve svém hodnocení: „Místo, které nebylo dříve využíváno, se nyní stalo centrem univerzity a podpořilo kreativitu studentů.“ Stavba získala řadu ocenění také v České republice.

V kategorii „Kanceláře / Administrativní budovy“ zvítězili Wiel Arets Architects z Nizozemska s projektem V.Tower, v kategorii „Hotely / Lázně / Catering“ získal první cenu Alpenhotel Ammerwald v Rakousku navržený Albertem Rürfem. Za nejlepší stavbu v kategorii „Obchody / Showrooms / Výstavní stánky“ byl zvolen Aesop Stores australského týmu March Studio.

Contractworld.award je jednou z nejvýznamnějších evropských cen pro architekty a jeho vítězové si celkem rozdělí šedesát tisíc eur.

 

Markéta Pražanová

 

Tisková zpráva ČKA z 25. 1. 2011

 

Více informací http://www.contractworld.com/68560?x=1; www.vysehrad-atelier.cz

4XFOTO

Foto archiv vypisovatele soutěže