ČKA záleží na architektonické a urbanistické kvalitě měst, neboť úzce souvisí s kvalitou života jejich obyvatel. Bezpečným způsobem, jak ji zajistit a dodržet zákonné povinnosti, je dobře vypsaná architektonická soutěž.

Sedm důvodů pro soutěže

 • 1
  Historie

  Architektonické soutěže mají bohatou historii. Léta praxe ukázala, že nadčasové a kvalitní stavby (například Národní divadlo, Národní muzeum či Národní technická knihovna) vzešly právě z nich.

 • 2
  Kvalita

  Představte si několik návrhů, které jsou vypracovány na míru konkrétnímu zadavateli. Zohledňují jeho priority a nabízí různá řešení, která jsou promyšlená do detailů. Rozmanitost přináší možnost výběru a na jejím konci je kvalitní stavba.

 • 3
  Transparentnost

  Díky promyšlenému konceptu, jako je přítomnost převážně odborné a nezávislé poroty, která je garantem kvality výběru, či podmínce anonymity soutěžních návrhů, vede architektonická soutěž k informovanosti a zapojení veřejnosti, a tím i k potlačování korupce.

 • 4
  Komunikace a participace

  Soutěž je nenahraditelným pojítkem mezi státem a občany. O jejím průběhu vyhlašovatel informuje veřejnost a její propagací získává prostor pro komunikaci s občany. Vyhlášení výsledků doprovází výstava soutěžních návrhů, kde se veřejnost s každým z nich i s komentářem poroty obeznámí.

 • 5
  Úspora veřejných financí

  Náklady na soutěž se pohybují mezi 2 - 2,5 % z předpokládaných celkových investičních nákladů stavby. Tato investice se však často vrací již ve stadiu realizace. Jasně formulované zadání a kvalitně vypracovaný projekt vedou k úspornému návrhu, eliminují změny během stavby a následné vícepráce.

 • 6
  Odborná porota

  Kvalifikovaná a proškolená porota zajistí dobrý výsledek. Města a obce přitom nemusí mít strach z toho, že s nimi porota nebude komunikovat a vybere návrh, který nebude vyhovovat zadání. V porotě sice převažuje nadpoloviční počet odborných a nezávislých porotců nad závislými porotci, ale město si zároveň samo určí nezávislé členy své poroty.

 • 7
  Servis ČKA

  ČKA cíleně prosazuje upevnění pozice architektonických soutěží v oblasti výstavby. Nabízí proto bezplatný servis zadavatelům. Na webových stránkách Komory (www.cka.cz) je rovněž uveden seznam doporučených firem, jež se přípravou soutěží o návrh profesionálně zabývají.

Na koho se obrátit?
Máte-li dotaz nebo připomínku k soutežím, kontaktujte Terezu Zemanovou.