Předmět soutěže: Předmětem zadání bylo zpracování návrhu objektu víceúčelového kulturního centra a návrhu architektonicko-urbanistického řešení území stávajícího kina Panorama a přilehlých volných ploch specifikovaných ve vymezení řešeného území v Rožnově pod Radhoštěm. Návrhy byly řešeny ve dvou (event. více) na sobě stavebně a realizačně nezávislých etapách tvořících ve výsledku jeden kompaktní celek.
Vyzvaní účastníci:
L & P architektonický ateliér, Praha 8
KUBA & PILAŘ architekti, Brno
Ing. arch. Zdeněk TREFIL - architektonický, projekční a konzultační ateliér, Valašské Meziříčí
Vyhlašovatel
Město Rožnov pod Radhoštěm
Porota
Řádní členové
Ing. Arch. Aleš Jílek
Ing. Arch. Karel Janča
Markéta Blinková
Lenka Vičarová
Bc.Pavel Zajíc
Ing. Arch. Vladimír Fiedler
Ing. Arch. David Wittassek
Ing. Arch. Leopold Pšenčík
Ing. Arch. Josef Kiszka
Ing. Arch. Aleš Burian
Ing. Arch. Kamil Mrva
Náhradníci
Alois Vychodil
Doc. Ing. Arch. Petr Hrůša
Částka 380 000,-
Ing. arch. Ladislav Kuba a Ing. Tomáš Pilař - KUBA & PILAŘ architekti, Brno
Hodnocení poroty
Autoři navrhují kulturní centrum městského charakteru. Hmoty objektu vychází z tradičního regionálního uspořádání jednotlivých hmot do nepravidelné skupiny sestavené kolem dvora. Prostor vytvořeného náměstí a jednotlivé objekty jsou otevřené do okolí a velmi přirozeně navazují na stávající okolní prostory. Rozdělením do více hmot je měřítko dobře přizpůsobeno okolní zástavbě. Není zcela zřejmá logika pootočení jednotlivých hmot. Jednotlivé objekty jsou navrženy jako jednoduché pootočené hranoly. Fasády jednotlivých objektů jak neprůhledné, tak velkoplošně prosklené budou překryty předsazenou fasádou z perforovaného korodovaného plechu, perforace bude tvořena různými ornamenty. Vzhledem k cenové náročnosti fasády není její realizace pravděpodobná. Propojení jednotlivých objektů je venkovním prostorem na úrovní náměstí a vnitřním prostorem na úrovni suterénu. Požadované možné rozdělení na dvě etapy je splněno, stavbu je možno členit i na více etap. Návrh rozšiřuje stávající městské prostory malého rozsahu. Navržené propojení provozu jednotlivých objektů na úrovni suterénu není z hlediska ceny a etapizace stavby vhodné. Návrh je charakteristický lapidárními, srozumitelnými, geometrickými objemy s jemně členitými povrchy sestavenými do dynamického venkovního městského prostoru. Vychází z místního tvarosloví hmot a z místních ornamentů a citlivě reaguje na místní poměry.
Částka 150 000,-
Ing. arch. Jan Línek - L & P architektonický ateliér, Praha 8
Hodnocení poroty
Autor navrhuje v podstatě monoblok rozdělený zastřešenou pasáží, částečně zapuštěný do terénu se zasypáním nadzemních částí zeminou. Tvar násypů reaguje na viditelné panorama Radhoště. Zvoleným principem se kulturní centrum obrací spíše dovnitř. Navržená pasáž připomíná obchodní pasáže, napojení na okolní prostory je nejasné. Měřítko objektu značně přesahuje měřítka okolní zástavby. Navržený dvoudílný monoblok organických tvarů je z větší části zakryt zeminou se zelení. Menší části fasády a celá pasáž budou velkoplošně prosklené. Plný hranol provaziště bude obložen dřevem. Požadované možné rozdělení na dvě etapy je sice splněno, ale při provedení pouze první etapy působí objekt nedokončeně. Násypy provedené často ve velkých spádech mohou být problematické z hlediska bezpečnosti. Návrh organického monobloku reaguje na místní tvary kopcovité krajiny. Zvětšuje sice plochu zeleně, ale na nevhodném místě. Doplňuje sice veřejné prostory o prvek pasáže, ale ve spojení s kulturním centrem ne příliš citlivě.