Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu na obnovu a modernizaci stávající budovy smuteční síně v Plané. Smuteční síň je stavbou ze 70. let. V současné době sice stavba plní svůj původní účel, ale prostor budovy již kapacitně nevyhovuje a poněkud zastaralé pojetí exteriéru a interiéru budovy nekoresponduje s představami o prostoru, který má umožnit důstojné rozloučení se zesnulými.
Vyhlašovatel
Město Planá
Sekretář soutěže
Marie Plešáková
náměstí Svobody 1, 348 15 Planá, tel/fax: 374 752 911, e--mail: [email protected]
Předseda poroty
Řádní členové poroty - závislí
Ing. Karel Vrzala
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 70 000,-
Marie Hlavatá
Hodnocení poroty
Návrh předkládá čisté, jednoduché řešení, jeho základním znakem je abstrakce, která se promítá i do detailů, jako je nábytek či řešení osvětlení. Porota oceňuje způsob, jakým návrh pracuje s vnikáním denního světla do interieru smuteční síně, foyer s portrétem zemřelého a místnosti pro pozůstalé. V případě realizace bude nutné dbát o zachování konceptu osvětlení smuteční síně resp. její horní části tak jak je naznačeno ve vizualizaci - svítidla zavěšená na stropě neodpovídají vizualizaci a čistší řešení by bylo najít takvý způsob aby atmosféry bylo dosaženo nejlépe bez zavěšených svitidel. Diskusi v porotě vyvolalo symetrickému uspořádání podřízené řešení 2 stejných vstupních dveří do prostor foyer a prostorů pro nejbližší pozůstalé. Návrh kvalitně pracuje se zapojením objektu do situace, s jeho vnějšími návaznostmi, zvýrazněním pohledových os. Umístění technického vstupu do zadní části objektu spolu s novou přístupovou cestou zamezuje křížení provozů. Před objektem, v prostoru směrem k parkovišti a přístupu od města, je navržen zelení stíněný shromažďovací prostor s plastikou, který by v podmínkách poměrně malého provozu a za pěkného počasí mohl sloužit jako jakési venkovní foyer. Návrh je co do rozsahu stavebních úprav i celkového objemu stavby poměrně úsporný, a dá se tedy předpokládat, že investiční náklady na jeho realizaci i provozní náklady objektu budou v porovnání s některými dalšími návrhy spíše nižší. Bude nutno ověřit, zda dimenzování technického zázemí budovy (v prostorách přípravy zemřelých) je dostačující a bude plně vyhovovat provozu. Celkově navržený objekt vyniká způsobem, jakým nese na první pohled znaky svého účelu.
Porota rovněž doporučuje důsledně promyslet uspořádání obřadu ve smyslu návazností na rozloučení nejbližších se zemřelým a vlastním obřadem, k nalezení moudrého, prostého a městu Plané odpovídajícího obřadu.
Návrh je schopen realizace.
Částka 50 000,-
Hana Ryšavá, Martin Štěpánek, Markéta Kamená
Hodnocení poroty
Celkové urbanisté řešení i základní uspořádání provozů ponechává tento návrh ve stávajícím stavu. Je přidán boční vstup pro zaměstnance a pro sjednávání pohřbů. Návrh je charakteristický přístavbou prostorného proskleného foyer v přední části objektu. Tento prvek nabízí pohledové propojení interieru objektu s exterierem, dostatečný vnitřní prostor pro shromáždění hostů i za nepříznivého počasí. Propojení foyer se smuteční síní čtveřicí vysokých dveří umožňuje případné rozšíření kapacity síně v případě velké návštěvy obřadu. Naopak toto řešení vyvolalo diskusi, zda je za běžného provozu adekvátní velikosti obřadní síně. Místnost pro pozůstalé je v tomto návrhu spojena s místností pro
vystavení zemřelého a její celkové řešení a umístění nepovažuje porota za příliš důstojné a funkčně umístěné. Pokud by návrh měl být realizován, porota doporučuje zvážit vhodnost většího přesahu střechy přes prosklenou stěnu foyer z důvodu zaclonění na jih orientované prosklené plochy. V řešení interieru oceňujeme materiálovou střídmost. Naopak rozpaky vyvolala podélná orientace světlíku ve stropě obřadní síně, poněkud neobratné řešení katafalku a proporce obřadní síně znázorněné na vizualizaci, které jakoby neodpovídaly skutečným rozměrům prostoru. Porota oceňuje jako dobré řešení detailu oddělení stávajícího objektu venkovního WC od objektu síně mezerou s umístěnými kontejnery na odpad. Celkový vzhled objektu dobře evokuje svůj účel.
Návrh je schopen realizace.
Částka 30 000,-
APRIS 3MP s.r.o., Miroslava Tylšová, Michal Votruba, Michaela Dejdarová, Karel Filsak
Hodnocení poroty
Návrh je charakteristický novým prvkem zakrytých dvorků v prostoru před obřadní síní. Toto řešení sice zklidňuje přístup do síně a vytváří před ní intimní prostory, porota se však domnívá, že zůstalo jen částečně využito: vnitřní prostor obřadní síně , se kterou je dvůr propojen jen oknem ve výšce lýtek hostů, není existencí dvorku umocněn o další kvalitu. V diskuzi poroty se objevila obava, aby tyto veřejně přístupné, avšak vnějším pohledům skryté dvorky, nevybízely k nějaké nevhodné činnosti v době mimo provoz síně. Dále je otázkou, zda by alespoň část dvora neměla být krytá, vzhledem ke klimatickým podmínkám Plané a nedostatečným rozměrům foyer. Toto foyer je až příliš úsporné, je spíše chodbou. V případě realizace návrhu porota doporučuje zvážit jeho zvětšení na úkor bohatého dimenzování toalet. V tomto návrhu porota oceňuje pěkné a důstojné řešení místnosti pro pozůstalé, které soutěžící ještě zdokonalil mezi prvním a druhým kolem. Návrh má dobré funkční uspořádání. Porota oceňuje kvalitní návrh mobiliáře, podrobný reálný rozpočet a celkově profesionální zpracování.
Návrh je schopen realizace.