Dvoukolová veřejná projektová architektonická soutěž.
Předmětem soutěže bylo zhotovení návrhu rekonstrukce a interiéru budovy na adrese U Průhonu 1338/38 pro sídlo Úřadu městské části Praha 7. Soutěž hledala odpověď na otázku, jak má v 21. století vypadat radnice městské části: jak na stávajícím skeletu budovy postavit dům, který bude reprezentativní, uživatelský přívětivý a hlavně bude umět stárnout a zachovat si svou důstojnost i za 50 či více let.
Vyhlašovatel
Městská část Praha 7
nábř. Kpt. Jaroše 1000/7, 170 00 Praha 7
Zastoupena: Mgr. Janem Čižinským – starostou
Organizátor
Ing. arch. Igor Kovačević Ph.D.
Sekretář soutěže
Ing. arch. Igor Kovačević, Ph.D.
Tel.: +420 222 222 521, +420 603 810 083
E-mail: [email protected]
Předseda poroty
Řádní členové poroty - závislí
PhDr. Ing. arch. Lenka Burgerová, Ph.D.
Řádní členové poroty - nezávislí
MArch Jörn Aram Bihain (BE )
Ing. arch. Lukáš Kordík (SK )
Ing. arch. Lukáš Kohl (CZ)
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 550 000,-
Atelier bod architekti
Vojtěch Sosna
, Jáchym Svoboda
, Jakub Straka
, Jan Svoboda
,
,
Hodnocení poroty
Porota na tomto návrhu hodnotí kladně zejména jednoduchost a jasný výraz, který přísluší právě veřejné budově a odůvodněné použití základního architektonického jazyka jako je kontrast mezi světlem a stínem, materialitou a lehkostí. Zároveň se jedná o přístup k rekonstrukci respektující stávající konstrukci i kontext, ve kterém se budova nachází. Porota má však výhrady ke ztvárnění obřadní síně, která by svým výrazem mohla být velkorysejší a odpovídat tak celkové architektuře budovy. Ačkoli se jedná o technologicky standardní projekt, je zde prostor, aby se mohl po energetické stránce dále rozvinout. Dopracování z hlediska technologií je také podmínkou realizace tohoto projektu, stejně jako zvážení lepší integrace obnovitelných zdrojů do konceptu budovy. Stejně důležité bude prozkoumání stávající konstrukce, možnosti jejího odhalení a koexistence tohoto přístupu s nutným technickým zařízením budovy.
Částka 350 000,-
Anne-Sereine Tremblay
, Jan Kudlička
Hodnocení poroty
Na návrhu porota oceňuje zejména přímočaře zvolený koncept, který s respektem k původnímu stavu odhaluje a používá stávající konstrukci jako hlavní estetický prvek. Dalším silným vizuálním motivem může být externí stínění budovy, které ovšem není v návrhu dostatečně explicitně popsáno ani zobrazeno. V případné fázi dopracování studie bude nutné se na tento motiv soustředit, stejně jako na adekvátní vstup do budovy se zádveřím. Pochybnosti obzvláště v prezentaci interiérů vzbudila estetická kvalita konstrukce, která nemusí splnit očekávání autorů. Zároveň subtilní ztvárnění fasády by muselo být podrobeno hlubšímu dopracování. Z technologického hlediska, je chvályhodné, že návrh pracuje s fotovoltaickým systémem i se zpětným využíváním dešťové vody. Stejně jako u dalších návrhů by tento aspekt využití technologií musel být dopracován.
Částka 250 000,-
Ing. arch. Martin Čeněk,
Ing. arch. Dalibor Hlaváček
Autoři: Ludvík Holub
, Zuzana Kučerová
Spolupracovníci: Jan Žemlička
, Marek Förster
, Jiří Roháč
, Droneo.tv
, Kristina Hlaváčková
, Smyrna
, IKA VIN 112
, Martin Král
, Jaromír Fetterle
, Repro Fetterle
, Pavel Kulišťák
, Voala
Hodnocení poroty
Pečlivě propracovaný návrh, který nabízí stavebně i technologicky poměrně úsporné řešení, je proveditelný a vhodně aplikuje fotovoltaický systém. Porota na vnitřním uspořádání oceňuje především návrh druhého schodiště, které umožňuje více reprezentativní a společenské využití této vertikální komunikace i přilehlých prostor. Dopracovat by si zasloužila deklarovaná propojenost a přístupnost přízemí až do vnitřního dvora, která však díky zvoleným architektonickým prostředkům není tak silná – vstup z ulice blokuje jednak transversální rampa a směrem do dvora zmenšuje prostupnost půdorysné uspořádání. Esteticky racionální fasáda by mohla být přepracována tak, aby připomínala méně standardní administrativní budovu a více budovu veřejnou.