Předmětem soutěže bylo zpracování výtvarného a prostorového řešení nové tematické expozice relikviáře sv. Maura v prostoru Pluhovských domů v areálu SHZ Bečov. Cílem projektu je vytvořit volně přístupnou tematickou expozici muzejně – galerijního typu, která bude významnou románskou zlatnickou památku prezentovat z rozličných úhlů pohledu.
Jednokolová vyzvaná architektonická soutěž.
Vyhlašovatel
Národní památkový ústav
Valdštejnské nám. 162/3, 118 01 Praha 1
Doručovací adresa: Národní památkový ústav, územní památková správa v Praze,
Sabinova 373/5, 130 11 Praha 3
Osoba oprávněná jednat jménem či za zadavatele: Mgr. Dušan Michelfeit, ředitel NPÚ ÚPS v Praze
Tel/fax: +420 274 008 111, +420 274 008 112
E-mail: [email protected]
Předseda poroty
Ing. Blanka Kreibichová
Řádní členové poroty - závislí
Mgr. Petr Pavelec, Ph.D.
Mgr. Simona Juračková, Ph.D.
Řádní členové poroty - nezávislí
Ing. Blanka Kreibichová (předsedkyně poroty)
Ak. soch. Andrej Šumbera, Ph.D.
Náhradníci poroty - závislí
PhDr. Kateřina Rozinková
Bc. Kateřina Hladíková
Náhradníci poroty - nezávislí
akad. arch. Vladimíra Axmannova
Mgr. Vladimír Kelnar
Částka 15 000,-
SGL projekt, s.r.o.
Hodnocení poroty
Předložený návrh nejpřesněji splňuje požadavky návštěvnického provozu a naplňuje zadání definované libretem expozice. Významným prvkem tohoto návrhu je světlo vytvářející „chrámový“ prostor v samotné trezorové místnosti. Je otázkou, jakým způsobem by byl nasvětlen samotný relikviář, stejně jak použití map na podlahách, které by však v jiné grafické podobě mohlo vyznít lépe. Interiéry jsou celkově řešeny stroze se zohledněním památkové podstaty objektu. V rámci vlastní návštěvnické trasy jsou velmi dobře nadefinovány krátká a dlouhá cesta expozicí. Návrh počítá s návštěvníky různých kategorií, včetně dětských a je „vnímatelný“ i pro handicapované návštěvníky (např. formou haptické stezky). Navrhované omezení počtu návštěvníků pomocí turniketů s časovými rezervacemi není v navržené podobě přijatelné a je třeba omezení definovat jinak.
Částka 10 000,-
Petr Kolínský
Hodnocení poroty
Celkově je toto řešení nejscénografičtější ze všech předložených návrhů. Je však sporné, nakolik autentická a seriózní by byla taková expozice. Jako celkově velmi zajímavé se jeví řešení návštěvnických průchodů. Výtvarné pojetí interiéru však může v některých případech být vnímáno na úkor vlastních exponátů. Předimenzované interaktivní prvky jsou nevhodně koncentrované ve vztahu ke gradaci expozice, tzn. jejich největší koncentrace je v místnosti před vstupem do trezorové místnosti, která by naopak měla být místem zklidnění. Jedná se o návrh akcentující standardní řešení šperkařských expozic v jiných zemích Evropy. Pozitivně lze hodnotit textovou část. Návrh jako jeden z mála akcentuje zapojení autentických aktérů moderního příběhu vypátrání relikviáře.
Námitka Doc. Ing. arch. Nováka: Zásadně nesouhlasím s oceněním návrhu pro jeho přespřílišnou scénografičnost, která je svojí expresivitou neadekvátní prostoru historické památky a předmětu expozice.
Částka 5 000,-
Ondřej Císler / spoluautor: Vojtěch Ružbatský
Hodnocení poroty
Celkově velmi vyvážený návrh, který kontinuálně kvalitně řeší celou expozici, dává navíc velký význam umělecko-historickému a sakrálnímu významu dominanty expozice. Zajímavě je pojato nasvětlení relikviáře sv. Maura. Jako nejkontroverznější se jeví zmenšení místnosti s relikviářem. Ztvárnění expozičního mobiliáře je příliš robustní a méně invenční.